polski

Fotografuję do prasy od 22 lat. Fotoreporter to mój zawód od czasu studiów dziennikarskich. Doświadczenie zdobywałem w Gazecie Wyborczej, tygodniku Panorama, Dzienniku Śląskim, czy Expressie Wieczornym. Spory rozdział mojego życia to praca w Super Expressie. Spędziłem tam 12 lat na etacie. Zaczynałem jako fotograf, a następnie przez kilka lat byłem kierownikiem Działu Foto. Szefowałem też Agencji Fotograficznej, która zajmowała się sprzedażą zdjęć fotografów Super Expressu do innych tytułów prasowych. Przez te wszystkie lata doskonale poznałem polski rynek fotograficzny i wiem też, co to zarządzanie 50 osobowym zespołem. Dałem szansę kilku młodym fotografom, których zdjęcia są dzisiaj nagradzane w polskich i zagranicznych konkursach. Od kilku lat pracuję na własny rachunek współpracując z największą na polskim rynku agencją fotograficzną East News.

 

Polityka

Specjalizuję się w fotografii reporterskiej i sportowej, ale lubię też zdjęcia studyjne i portretowe. Od wielu lat mocny akcent stawiam na fotografię polityczną. Relacjonuję najważniejsze wydarzenia w Sejmie i Senacie, wizyty zagranicznych przywódców, posiedzienia polskiego rządu, wykonuję sesje „aktorów” polskiej sceny politycznej. Jestem obecny podczas wyborów samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich.

 

Sport

Istotna część mojego dorobku zawodowego to zdjęcia sportowe. Zaczynałem od fotografowania polskich drużyn piłkarskich, ligi hokejowej, siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki. Gdy osiągnałem wysoki poziom fotografowałem na największych światowych imprezach sportowych jak letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach 2004 roku, zimowa Olimpiada w Turynie w 2006 r., Mistrzostwa Świata w piłce nożnej „Germany 2006”, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Austria-Szwajcaria 2008 r., Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce w Helsinkach 2005 r., Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn Moskwa 2007 r. , czy zakończone niedawno Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Polska -Ukraina 2012.

 

Show-Biznes

Pracuję na planach filmowych robiąc fotosy na potrzeby producentów oraz promocji. Jestem obecny podczas kręcenia programów telewizyjnych i popularnych seriali. Fotografuję na festiwalach, koncertach oraz galach jak Telekamery, Kryształowe Zwierciadła, Fryderyki, Polskie Orły. Wykonuję studyjne sesje aktorów, telewizyjnych prezenterów, ludzi szeroko pojętego show-biznesu.

 

Szkolenia i praca naukowa

Dość wcześniej odkryto we mnie zdolności pedagogiczne. Po ukończeniu dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim uczelnia zaproponowała mi prowadzenie zajęć z fotografii prasowej. Uczyłem słuchaczy studium podyplomowego dziennikarstwa. Rozpocząłem studia doktoranckie z fotografii prasowej.
Zdobytym przez ponad 20 lat doświadczeniem dzielę się do dzisiaj. Prowadziłem prestiżowe szkolenia dla fotografów i fotoedytorów polskiej prasy lokalnej ogranizowane przez Izbę Wydawców Prasy w ramach programu unijnego. Z mojej wiedzy korzystają także zagraniczne tytuły prasowe podczas szkoleń np. na Ukrainie. Daję także lekcje indywidualne, podczas których słuchacze otrzymują kwintesencję wiedzy z zakresu fotografii, kompozycji, kadrowania, wykorzystania światła i komputerowej obróbki zdjęć.

 

Moje zdjęcia

Niewielu fotografów może pochwalić się tak bogatym i profesjonalnym archiwum. Posiadam ponad 80 tysięcy zdjęć wprowadzonych do obrotu w polskich i zagranicznych agencjach fotograficznych. Liczba ta rośnie z każdym miesiącem mojej pracy. Wszystkie fotografie własnoręcznie obrobiłem i opisałem według międzynarodowych standardów. Moje zdjęcia publikują zarówno tygodniki – począwszy od Polityki, Wprost a skończywszy na Angorze, Newsweeku i Przekroju, opiniotwórcze dzienniki jak Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza. Moje publikacje można również oglądać na łamach magazynów Elle, Pani, Twój Styl, Show, Party, Sukces, Viva, TeleTydzień, Na Żywo, Claudia ….Z mojego bogatego archiwum korzystają również największe polskie portale internetowe – Onet.pl, TVN24.pl, Interia, Wirtualna Polska, czy Gadu-Gadu. 

 

Nagrody

Otrzymałem wiele prestiżowych nagród m.in:
1) I miejsce w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2001 r. w kategorii zdjęć sportowych pojedynczych
2) I miejsce za fotoreportaż w konkursie „NEWSREPORTAŻ” 2002 r. tygodnika „Newsweek Polska” w kategorii Wydarzenia
3) III miejsce za fotoreportaż w konkursie „NEWSREPORTAŻ” 2002 r. tygodnika „Newsweek Polska” w kategorii wydarzenia
4) Finalista 5 najlepszych zdjęć w Europie ze skoków narciarskich sezonu 2002/2003 r.
5) III miejsce w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej Banku Zachodniego WBK 2005 r. w kategorii zdjęcia sportowe pojedyncze
6) finalista konkursu Grand Press Photo w 2007 i 2008 roku
7) liczne wyróżnienia

 

 

Klasyczne  CV

Nazwisko i imię: Piotr Bławicki

Data urodzenia: 13 maja 1970 roku.

Kontakt: tel. 794 388 415, piotr.blawicki@gmail.com

 

Wykształcenie

1995 – 1997 Doktorat z fotografii prasowej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

 

1990 – 1995 Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – specjalizacja dziennikarska

1987 – 1990 Liceum Ogólnokształcące w Głuchołazach (opolskie)

1984 – 1987 Szkoła Muzyczna w Głuchołazach

 

 

Doświadczenie zawodowe

11.2010 – obecnie – trener fotografii prasowej dla

dziennikarzy polskiej prasy lokalnej.

01.2009 – obecnie – własna firma fotograficzna

– stała współpraca w zakresie fotografii prasowej z agencją East News

03.2009 – obecnie właściciel portalu „poznajpasażera.pl”

05.2009 – 01.2011 współwłaściciel portalu „sprzedajfote.pl”

05.2003 – 12.2008 Kierownik Agencji Foto „Super Expressu”

 • Kierowanie, nadzór, produkcja i sprzedaż zdjęć fotoreporterów „Super Expressu”

05.2003 – 10.2006 Kierownik Działu Foto „Super Expressu”

Warszawa

 • Kierowanie zespołem 13 fotoedytorów i skanerzystów

 • Kierowanie zespołem 26 fotoreporterów (14 osób w regionach i 12 w Warszawie)

 • Kierowanie Agencją Fotograficzną Super Expressu

08.1996 – 05.2003 Fotoreporter dziennika „Super Express”

oddział w Katowicach

10.1995 – 06.1996 Prowadzenie zajęć z fotografii prasowej na

Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu

Śląskiego w Katowicach

06.1995 – 08.1996 Fotoreporter tygodnika „Panorama”

 

05.1994 – 06.1995 Współpraca w trakcie studiów z dziennikiem

„Express Wieczorny”

01.1993 – 05.1994 Współpraca w trakcie studiów z gazetą

„Dziennik Śląskim”

07.1991 – 01.1993 Współpraca w trakcie studiów z dziennikiem

„Gazeta Wyborcza”

Umiejętności

 1. bardzo duża, praktyczna wiedza z fotografii prasowej

 2. bardzo duża, praktyczna wiedza w zakresie fotografii cyfrowej

 3. bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu agencji fotograficznej

 4. profesjonalne doświadczenie z zakresu obróbki fotografii cyfrowej w programie Adobe Photoshop

 5. ogromne doświadczenie w fotografii wydarzeniowej, reportażowej, sportowej, portretowej

 6. bardzo dobra znajomość rynku prasowego i działalności agencji fotograficznych polskich i zagranicznych, osobiste kontakty z właścicielami agencji

 7. bardzo duże doświadczenie w największych imprezach sportowych – letnie Igrzyska Olimpijskie „Athens 2004”, zimowe Igrzyska Olimpijskie „Torino 2006”, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej „Germany 2006”, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej „Austria-Szwajcaria 2008”, Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce „Helsinki 2005”, Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn „Moskwa 2007”

 8. duże doświadczenia z prawa prasowego w kontekście zdjęć i ich publikacji

Cechy osobowości

Systematyczność, wyjątkowa rzetelność, pracowitość, odporność na stres, indywidualne stałe doskonalenie nabytych umiejętności, zaangażowanie w wykonywane obowiązki, umiejętność współpracy w zespole, otwartość, optymizm.