O autorze

Fotografuję do prasy od 24 lat. Mój dorobek to ponad 90 tys. zdjęć wprowadzonych do obrotu w polskich i zagranicznych agencjach fotograficznych. Przez ten czas opublikowałem płatnie w prasie ponad 25 tys. fotografii. Każdego miesiąca liczba ta powiększa się o kolejne 100 – 250 zdjęć.

 

Fotoreporter to mój zawód od czasu studiów dziennikarskich. Doświadczenie zdobywałem w Gazecie Wyborczej, tygodniku Panorama, Dzienniku Śląskim, czy Expressie Wieczornym. Spory rozdział mojego życia to praca w Super Expressie. Spędziłem tam 12 lat na etacie. Zaczynałem jako fotograf, a następnie przez kilka lat byłem kierownikem Działu Foto. Szefowałem też Agencji Fotograficznej, która zajmowała się sprzedażą zdjęć fotografów Super Expressu do innych tytułów prasowych. Przez te wszystkie lata doskonale poznałem polski rynek fotograficzny i wiem też, co to zarządzanie 50 osobowym zespołem. Dałem szansę kilku młodym fotografom, których zdjęcia są dzisiaj nagradzane w polskich i zagranicznych konkursach. Od kilku lat pracuję na własny rachunek współpracując z największą na polskim rynku agencją fotograficzną East News.

 

Polityka

Specjalizuję się w fotografii reporterskiej i sportowej, ale lubię też zdjęcia studyjne i portretowe. Od wielu lat mocny akcent stawiam na fotografię polityczną. Relacjonuję najważniejsze wydarzenia w Sejmie i Senacie, wizyty zagranicznych przywódców, posiedzienia polskiego rządu, wykonuję sesje „aktorów” polskiej sceny politycznej. Jestem obecny podczas wyborów samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich.

 

Sport

Istotna część mojego dorobku zawodowego to zdjęcia sportowe. Zaczynałem od fotografowania polskich drużyn piłkarskich, ligi hokejowej, siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki. Z czasem robiłem zdjęcia na największych światowych imprezach sportowych jak letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach 2004 roku, zimowa Olimpiada w Turynie w 2006 r., Mistrzostwa Świata w piłce nożnej „Germany 2006”, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Austria-Szwajcaria 2008 r., Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce w Helsinkach 2005 r., Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn Moskwa 2007 r., czy zakończone niedawno Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Polska-Ukraina 2012.

 

Show-Biznes

Pracuję na planach filmowych robiąc fotosy na potrzeby producentów oraz promocji. Jestem obecny podczas kręcenia programów telewizyjnych i popularnych seriali. Fotografuję na festiwalach, koncertach oraz galach jak Telekamery, Kryształowe Zwierciadła, Fryderyki, Polsie Nagrody Filmowe Orły. Wykonuję studyjne sesje aktorów, telewizyjnych prezenterów, ludzi szeroko rozumianego show-biznesu.

 

Szkolenia i praca naukowa

Po ukończeniu dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim uczelnia zaproponowała mi prowadzenie zajęć z fotografii prasowej. Uczyłem słuchaczy studium podyplomowego dziennikarstwa. Rozpocząłem studia doktoranckie z fotografii prasowej. Zdobytym przez ponad 20 lat doświadczeniem dzielę się do dzisiaj. Prowadziłem prestiżowe szkolenia dla fotografów i fotoedytorów polskiej prasy lokalnej ogranizowane przez Izbę Wydawców Prasy w ramach programu unijnego. Z mojej wiedzy korzystają także zagraniczne tytuły prasowe podczas szkoleń np. na Ukrainie. Daję także lekcje indywidualne, podczas których słuchacze otrzymują kwintesencję wiedzy z zakresu fotografii, kompozycji, kadrowania, wykorzystania światła i komputerowej obróbki zdjęć.

 

Moje zdjęcia

Niewielu fotografów może pochwalić się tak bogatym i profesjonalnym archiwum. Jak już wspomniałem na wstępie mam ponad 90 tysięcy zdjęć wprowadzonych do obrotu w polskich i zagranicznych agencjach fotograficznych. Opublikowałem w prasie ponad 25 tysięcy zdjęć! Co miesiąc publikuję od 100 do 250 fotografii.

 

Wszystkie fotografie własnoręcznie obrobiłem i opisałem według międzynarodowych standardów. Moje zdjęcia publikują zarówno tygodniki – począwszy od Polityki, Wprost a skończywszy na Angorze, Newsweeku i Przekroju, opiniotwórcze dzienniki jak Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza. Moje publikacje można również oglądać na łamach magazynów Show, Party, Sukces, Gala, Viva, Tele Tydzień, Elle, Pani, Twój Styl, Na Żywo, Claudia, itd. Chyba nie ma na rynku popularnego tytułu prasowego w którym nie ukazały się moje zdjęcia. Z mojego bogatego archiwum korzystają również największe polskie portale internetowe  Onet, TVN24.pl, Interia czy Wirtualna Polska. Moje zdjęcia sprzedawane są również do zagranicznych tytułów.

 

Nagrody

 • GRAND PRESS PHOTO 2016 – zdjęcie finałowe w kategorii SPORT – zdjęcia pojedyncze
 • Nagroda Specjalna Banku Zachodniego w konkursie BZ WBK PRESS FOTO 2015 za zdjęcie z historycznego meczu Polska-Niemcy
 • I miejsce w konkursie GRAND PRESS PHOTO 2014 w kategorii Ludzie za fotoreportaż z pogrzebu komandosa
 • I miejsce w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2001 r. w kategorii Zdjęcia Sportowe Pojedyncze
 • I miejsce za fotoreportaż w konkursie „NEWSREPORTAŻ” 2002 r. tygodnika „Newsweek Polska” w kategorii Wydarzenia
 • III miejsce za fotoreportaż w konkursie „NEWSREPORTAŻ” 2002 r. tygodnika „Newsweek Polska” w kategorii Wydarzenia
 • finalista 5 najlepszych zdjęć w Europie ze skoków narciarskich sezonu 2002/2003 r.
 • III miejsce w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej Banku Zachodniego WBK 2005 r. w kategorii Zdjęcia Sportowe Pojedyncze
 • finalista konkursu Grand Press Photo w 2007 i 2008 roku
 • wyróżnienia

 

Doświadczenie zawodowe

11.2010 – obecnie trener fotografii prasowej dla dziennikarzy polskiej prasy lokalnej.

01.2009 – obecnie fotoreporter, freelancer, stała współpraca w zakresie fotografii prasowej z agencją East News

05.2009 – 01.2011 współwłaściciel portalu „sprzedajfote.pl”

05.2003 – 12.2008 Kierownik Agencji Foto „Super Expressu”

kierowanie, nadzór, produkcja i sprzedaż zdjęć fotoreporterów „Super Expressu”

 

05.2003 – 10.2006 Kierownik Działu Foto „Super Expressu”

kierowanie zespołem 13 fotoedytorów i skanerzystów

kierowanie zespołem 26 fotoreporterów (14 osób w regionach i 12 w Warszawie)

 

08.1996 – 05.2003 Fotoreporter dziennika „Super Express” oddział w Katowicach

10.1995 – 06.1996 Prowadzenie zajęć z fotografii prasowej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

06.1995 – 08.1996 Fotoreporter tygodnika „Panorama”

05.1994 – 06.1995 Współpraca w trakcie studiów z dziennikiem „Express Wieczorny”

01.1993 – 05.1994 Współpraca w trakcie studiów z gazetą „Dziennik Śląskim”

07.1991 – 01.1993 Współpraca w trakcie studiów z dziennikiem „Gazeta Wyborcza”

 

Umiejętności:

 • bardzo duża praktyczna wiedza z fotografii prasowej
 • bardzo duża praktyczna wiedza w zakresie fotografii cyfrowej
 • duże doświadczenie w prowadzeniu agencji fotograficznej
 • duże doświadczenie z zakresu obróbki fotografii cyfrowej w programie Adobe Photoshop
 • ogromne doświadczenie w fotografii wydarzeniowej, reportażowej, sportowej, portretowej
 • bardzo dobra znajomość rynku prasowego i działalności agencji fotograficznych polskich i zagranicznych
 • bardzo duże doświadczenie w największych imprezach sportowych – letnie Igrzyska Olimpijskie „Athens 2004”, zimowe Igrzyska Olimpijskie „Torino 2006”, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej „Germany 2006”, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej „Polska-Ukraina 2012”, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej „Austria-Szwajcaria 2008”, Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce „Helsinki 2005”, Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn „Moskwa 2007”
 • bardzo duże doświadczenia z prawa prasowego w kontekście zdjęć i ich publikacji