fotoblog-naroda-piotr-blawicki-bz wbk pressfoto 2015_3

Jak powstało zdjęcie nagrodzone w konkursie BZ WBK PRESS FOTO 2015

Dzisiaj się chwalę. Na wczorajszej wieczornej gali rozdania nagród moje zdjęcie, wykonane podczas historycznego już meczu Polska-Niemcy, zdobyło nagrodę specjalną w konkursie BZ WBK PRESS FOTO 2015. Opisuję jak powstało. Miłośnicy fotografii znajdą informacje jakim sprzętem zostało ono zrobione i mogą prześledzić szczegółowe metadane, czyli wszystkie parametry techniczne.

Mecz

Trochę ryzykowałem, bo na mecz jako główny sprzęt zabrałem półamatorski aparat. Chciałem zrobić film na YouTuba i udowodnić, że z takim aparatem też można pójść na mecz i mieć dobre ujęcia. Na czym polega generalna różnica pomiędzy sprzętem profi a półmatorskim? Na tym, że wspomniany aparat potrafi robić zdjęcia tylko z prędkością 6 klatek na sekundę, podczas gdy profesjonalna kamera fotografuje z częstotliwością 11 klatek na sekundę (11 kl/s). W fotografii sportowej jest to technologiczna przepaść.

Osobom które nigdy nie miały okazji pracować takich sprzętem może się wydawać, że robiąc zdjęcia z prędkością 11 kl/s. rejestrujemy wszystko jak karabin maszynowy. To tylko wyobrażenie osób spoza branży foto. Otóż wyjaśniam, że fotografując tą prędkością i teleobiektywem o ogniskowej 400 mm, mamy na tyle mały kąt widzenia, że bardzo często na zdjęciu nie udaje się uchwycić na jednej klatce piłki i zawodników jednocześnie. Po prostu piłka pojawia się, ale między klatkami. Dlatego wcześniej wspomniałem, że ryzykowałem zabierając na mecz aparat fotografujący z prędkością 6 kl/s . Szczególnie na taki mecz jak Polska – Niemcy, gdzie od wielu lat liczymy na cud i wygraną. I taki cud zdarzył się jesienią ubiegłego roku na Stadionie Narodowym. Podczas meczu eliminacyjnego do Mistrzostw Europy 2016 Polacy pokonali Niemców aż 2:0. Pierwszego gola strzelił Arkadiusz Milik, drugiego Sebastian Mila.

Nagrodzone zdjęcie zrobiłem właśnie zaraz po drugiej bramce. Polska drużyna i kibice na stadione wpadli w szał radości. Euforia była tak duża, że można ją było przyrównać do zbiorowej histerii. Wreszcie ogrywaliśmy Niemców. Cieszący się Sebastian Mila zaraz po strzeleniu gola zaczął biec w kierunku polskiego trenera i z radości podskakiwać. W trakcie wyskoku próbuje go złapać Arkadiusz Milik i Kamil Grosicki – i to właśnie ta klatka została doceniona przez sponsora Bank Zachodni WBK.

BZ WBK PRESS FOTO 2015

 

Sprzęt i metadane

Kilka słów o sprzęcie i parametrach technicznych. Jak widzicie na powyższych metadanych zwycięskiego zdjęcia, moim podstawowym aparatem był półamatorski Nikon D750 i profesjonalny obiektyw Nikkor 400/2.8. Fotografowałem w trybie Manual, czyli przed meczem ustaliłem czas, przysłonę i zablokowałem te parametry na stałe. Czułość ustawiłem na ISO 3200. Podczas meczu używałem też ISO 1600, aby zobaczyć jak te dwie czułości wypadną w praktyce.

fotoblog-foto-blog-naroda-piotr-blawicki-bz wbk pressfoto 2015_4

 

Dobra jakość obrazu przy tak wysokiej czułości pozwalała mi fotografować z bardzo krótkim czasem migawki (1/1600 sekundy) oraz przymknąć obiektyw o jedną działkę przysłony, co zawsze zapewnia trochę lepszą ostrość. Szczególnie to ważne, że przecież robiłem zdjęcia siedząc po przeciwnej stronie boiska.Fotografowałem w formacie JPEG a nie bezstratym RAW. Dlaczego? Niestety robiąc po kilka zdjęć na sekundę moja karta nie dawała sobie rady z zapisem bardzo dużych plików RAW. Zapis na kartę trwał tak długo, że nie mogłem fotografować. Zresztą zwykle i tak mecze robię w formacie JPEG, podobnie jak większość fotografów na stadionie. W bardzo krótkim czasie z masy zrobionych zdjęć trzeba wybrać te naj naj i wysłać do agencji.

Zdjęcia z meczu Polska-Niemcy pokazywałem już na swoim blogu podczas opisywania tematu „Pilkarze kontra VIP-y, czyli komu opłaca się robić zdjęcia”. Zobaczycie tam zwycięską klatkę oraz sporo innych fotografii z tego meczu.

Dla chcących zobaczyć jak wygląda fotografowanie meczu z punktu widzenia fotoreportera i test wspomnianego półamatorskiego aparatu podczas spotkania Polska-Szkocja i Polska-Niemcy zapraszam poniżej:

 

p.s. Oprócz dyplomu i prestiżu, bardzo miłym elementem składowym nagrody była kwota 10 tys. zł.

Przeczytajcie również jak powstały zdjęcia do fotoreportażu „Pogrzeb komandosa JWK” nagrodzonego w ubiegłym roku pierwszym miejscem w kategorii Ludzie, w konkursie Grand Press Photo 2014.

8 Comments
Share Post
8 Comments
 • Jarosław Kotarbiński

  Gratuluję

  24-04-2015 at 18:07
 • Mariusz

  Gratulacje.

  24-04-2015 at 20:14
 • Bolek

  Ciekawi mnie dlaczego przesłał Pan na konkurs zdjęcie w wersji czarno-białej? Trochę to dziwi w fotografii sportowej. Może Pan wyjaśnić skąd taka decyzja?

  25-04-2015 at 21:16
 • BW

  „Niestety robiąc po kilka zdjęć na sekundę moja karta nie dawała sobie rady z zapisem bardzo dużych plików RAW. Zapis na kartę trwał tak długo, że nie mogłem fotografować” – kilka dni temu kupiłam d750 i po pierwszych zdjęciach w trybie seryjnym mój entuzjazm opadł. Podczas, gdy mój d700 potrafi strzelać bez ustanku, to d750 dławi się stosunkowo szybko, przynajmniej przy RAW-ach przy karcie 70 mb/s. Czy 95 mb/s poprawi zapis?
  Jestem pod wrażeniem, że sprawdził się na meczu. Ostatnio zrezygnowana korzystam znów z d700, gdy potrzebuję szybkości i nieprzerwanego fotografowania…

  28-07-2015 at 23:24
 • Dariusz Niedzielski

  Witam
  Mam pytanie, czy amator też może się starać o wejście „na sektor” dla fotografów? Nie mówię tu o kadrze, ale o np na mecz ligowy? Jak to wygląda od strony technicznej?

  Pozdrawiam.

  12-10-2015 at 16:45

Zostaw komentarz