punktowy-pomiar-swiatla-sledzacy-autofokus-jerzy-wenderlich-fotoblog-foto-blog-1

Jak powiązać punktowy pomiar światła ze śledzącym autofokusem

Jeśli w Sejmie na sali obrad nie ma spektakularnej awantury, to dla fotografa znak, że gdzie indziej trzeba szukać atrakcyjnych ujęć. Spacerowanie po sejmowych zaułkach, cierpliwość, trochę szczęścia i permanentna gotowość do „strzału” pozwala uchwycić taki momenty jak ten, kiedy krawat wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha zaplątał się w dokumenty. Zobacz jak do prawidłowego wykonania tego zdjęcia zespoliłem punktowy pomiar światła ze śledzącym autofokusem.

Zdjęcia wykonane aparatem Nikon D3s i teleobiektywem Nikkor 300/2.8 G ED VR II. Ustawiony program preselekcji przysłony (AV). Ze względu na duże zródło światła za marszałkiem (okno) oraz białe ściany oświetlane z okien bocznych, co razem mogło fałszować prawidłowy pomiar światła, ustawiłem w aparacie pomiar punktowy. Używałem autofokusa śledzącego. Punkt śledzenia ostrości jednocześnie był punktem odpowiedzialnym za pomiar światła. Utrzymując wspomniany punkt na twarzy Jerzego Wenderlicha,  miałem zdjęcie prawidłowo naświetlone i poprawnie ustawioną ostrość poruszającego się obiektu.

To idealne rozwiązanie zawsze tam, gdzie mamy jaśniejsze tło za głównym motywem i obiekt przemieszcza się w nieznanym nam kierunku. Dodatkowo nawet jeśli wicemarszałek skręciłby w boczny, ciemniejszy korytarz lub wszedł w światło słońca padające przez okna po lewej stronie zdjęcia, my cały czas możemy kontynuować jego fotografowanie. Nie byłoby to możliwe, gdybyśmy mieli ustawiony w aparacie program manual (M), czyli zoblokowany na stałe czas i przysłonę.

punktowy-pomiar-swiatla-sledzacy-autofokus-jerzy-wenderlich-fotoblog-foto-blog-2

punktowy-pomiar-swiatla-sledzacy-autofokus-jerzy-wenderlich-fotoblog-foto-blog-3

punktowy-pomiar-swiatla-sledzacy-autofokus-jerzy-wenderlich-fotoblog-foto-blog-4

punktowy-pomiar-swiatla-sledzacy-autofokus-jerzy-wenderlich-fotoblog-foto-blog-5

punktowy-pomiar-swiatla-sledzacy-autofokus-jerzy-wenderlich-fotoblog-foto-blog-6

punktowy-pomiar-swiatla-sledzacy-autofokus-jerzy-wenderlich-fotoblog-foto-blog-7

5 Comments
Share Post
5 Comments
 • fotozyga

  A w moim aparacie nie mam takiej funkcji. Punktowy pomiar światła mam tylko w centralnym punkcie. To jak mam to zrobic?

  04-12-2014 at 10:49
 • Jarosław Kotarbiński

  Mam taka opcję :) Czyli mój sprzęt nie jest taki całkiem amatorski.

  04-12-2014 at 11:01
 • Adam Pawłowski

  Korekta ekspozycji wyniosła +0.33 EV. Mam pytanie, czy można przyjąć, że taka korekta jest najlepsza do uzyskania właściwej jasności twarzy? Przyznam, że dotąd myślałem, że „zerowe” (bez korekty) wskazanie światłomierza daje właśnie idealną ekspozycję twarzy. Może uwzględnił Pan po prostu prawą stronę twarzy posła (jego prawą), która jest oświetlona bocznym światłem i powinna być jaśniejsza…
  Idealna ekspozycja to chyba najtrudniejsza część techniki, dlatego jestem bardzo ciekawy Pana komentarza. Pozdrawiam.

  04-12-2014 at 17:28

Zostaw komentarz