fotoblog-goto-blog-worldpressphoto.pl-08

World Press Photo 2015 – zdjęcia dla osób o silnej psychice

W tym roku większość nagrodzonych fotografii pokazuje mroczną stronę człowieczeństwa. Są to obrazy raczej dla osób o silnej psychice. Jury wybrało wiele drastycznych ujęć z ludzkimi zwłokami.

W zależności od składu jury i tematyki przewodniej, konkursy World Press Photo różnią się ilością okropieństw jakie pokazywane są na zdjęciach. Przewrót i wojna na Ukrainie, konflikt w strefie Gazy, walka z Państwem Islamskim, epidemia eboli, losy emigrantów i uchodźców. W tej edycji śmierć pojawia się bardzo często. Ale z drugiej strony tak wygląda rzeczywistość, o której na co dzień staramy się nie myśleć. Najbardziej prestiżowy na świecie konkurs zdjęć reporterskich przypomina nam jednak o tym w sposób bardzo dosadny.

Ze wszystkich zdjęć pokazujących ludzką śmierć na tegorocznym World Press Photo, na mnie największe wrażenie zrobiła fotografia z fotoreportażu „Zbrodnia bez kary” opowiadająca o zestrzeleniu na Ukrainie cywilnego Boeinga 777 lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób. Przyglądnijcie się uważnie zdjęciu u samej góry. Pokazuje ono ciało pasażera samolotu, które wpadło przez dach do jednego z domów.

Niesamowita jest historia z Iranu (zdjęcia poniżej), pokazująca, jak w trakcie publicznej egzekucji matka ułaskawia mordercę skazanego na szubienicę za zabicie jej syna.

fotoblog-goto-blog-worldpressphoto.pl

fot. ARASH KHAMOOSHI / World Press Photo

 

fotoblog-goto-blog-worldpressphoto.pl-07

fot. ARASH KHAMOOSHI / World Press Photo

 

Jeden z niewielu pozytywnych materiałów to seria obrazów jedynego nagrodzonego polskiego fotografa Kacpra Kowalskiego, który znów dostał nagrodę za swój cykl pokazujący polskie krajobrazy i przemysłowe tereny sfotografowane z perspektywy ptaka. Nie znam innego fotografa, któremu udało się zdobyć rok w rok nagrodę na WPP za kontynuację jednego cyklu. Gratuluję Kacper.

fotoblog-goto-blog-worldpressphoto.pl-09

fot. KACPER KOWALSKI / World Press Photo

 

Kacper Kowalski fotografuje krajobrazy latając małym śmigłowcem tzw. wirnikowcem, natomiast belgijski fotograf Tomas Van Houtryve, chyba jako pierwszy nagrodzony na WPP, do swoich zdjęć wykorzystał drona z zamontowanym aparatem. Tak powstała fotografia uczniów na boisku szkolnym w El Dorado Country w Kalifornii.

fotoblog-goto-blog-worldpressphoto.pl-03

fot. TOMAS VAN HOUTRYVE / World Press Photo

 

Także kategoria Natura kojarząca się z pięknymi zdjęciami przyrodniczymi pokazuje ciemną stronę działalności człowieka. Poniżej zdjęcie małpy w trakcie szkolenia dla cyrku w Suzhou, i nosorożca zabitego przez kłusowników.

fotoblog-goto-blog-worldpressphoto.pl-01

fot. YONGZHI CHU / World Press Photo

 

fotoblog-goto-blog-worldpressphoto.pl-04

fot. AMI VITALE / World Press Photo

 

Główną nagrodę World Press Photo of the Year przyznano za fotografię zatytułowaną „Jon and Alex”, którą zrobił duński fotograf Mads Nissen. Zdjęcie opisuje trudną sytuację środowisk homo i transseksualnych w Rosji.

fotoblog-goto-blog-worldpressphoto.pl-02

fot. MADS NISSEN / World Press Photo

Wszystkie nagrodzone zdjęcia: World Press Photo 2015

4 Comments
Share Post
4 Comments
  • Jarosław Kotarbiński

    Pokazywanie śmierci jest dla mnie bez sensu

    12-02-2015 at 17:47
  • kika

    A tam bez sensu, dopiero jak zobaczysz truposza, to widzisz jak wygląda tragedia.

    12-02-2015 at 17:49
  • Maria Dyl

    Nieboszczyki na World to norma. Im wiecej masz trupów na zdjęciach, tym lepszy z ciebie fotograf – takąfilozofię mawyznaje organizator.

    13-02-2015 at 09:49
  • photofriend

    Kowalski rules!

    13-02-2015 at 09:50

Zostaw komentarz