„1989. Musimy wygrać!”

Na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę zdjęć Jarosława Macieja Goliszewskiego pokazującą najważniejsze wydarzenia przemian politycznych 1989 r. Niewiele osób jednak wie, że Maciek Goliszewski razem ze ś.p. Erazmem Ciołkiem wykonali większość zdjęć do słynnych plakatów wyborczych ludzi Solidarności z Lechem Wałęsą.
 
Otwarta przez Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego wystawa zdjęć Jarosława Macieja Goliszewskiego „1989. Musimy wygrać!”prezentuje najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do odsunięcia od władzy komunistów i zapoczątkowały przemiany demokratyczne w naszym kraju, m.in. obrady Okrągłego Stołu, rejestrację „Solidarności”, studenckie demonstracje, pierwsze posiedzenia nowo wybranego Sejmu i Senatu, wybór Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta, wybór Tadeusza Mazowieckiego na premiera czy ostatni zjazd PZPR.

maciek-goliszewski-wystawa-piotrblawicki.com_02 Od lewej: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, senator Jan Żaryn, Jarosław Maciej Goliszewski
 

Wielu kolegów po fachu fotografowało wówczas przemiany. Jednak niewielu fotografów wie, że wszystkie plakaty wyborcze z Lechem Wałęsą i kandydatami Solidarności do parlamentu, wykonało wówczas czterech fotografów, z czego większość wspomniany duet Maciek Goliszewski – Erazm Ciołek (druga para to Jerzy Kośnik/Maciej Laprus).
Druzyna Lecha Walesy
Lech Wałęsa z Adamem Michnikiem

Antoni Furtak, Lech Walesa; Spotkanie kandydatow solidarnosciowo-opozycyjnych z przewodniczacym NSZZ "Solidarnosc" przed wyborami do sejmu kontraktowego, sesja zdjeciowa kandydatow, Stocznia Gdanska, Sala BHP, Gdansk, 1989-04-29; fot. J. Maciej Goliszewski / AA / EPOKA# # neg 24x36 mm [0902-07-0180-23, 0902FFZZ-000305460011). Obowiazuje specjalna cena na tego rodzaju zdjecia archiwalne - skontaktuj sie z biurem agencji EPOKA.

Lech Wałęsa i Antoni Furtak

maciek-goliszewski-wystawa-piotrblawicki.com_07

Gotowe plakaty wyborze

 

Fascynuje mnie, że Maciek Goliszewski, którego mam przyjemność znać, nie eksponuje tego faktu. A znam wielu kolegów po fachu, którzy gdyby w ten sposób zapisali się w historii fotografii, co chwilę organizowaliby internetową zbiórkę pieniędzy na kolejny album, występowali we wszystkich telewizjach opowiadając o swoim geniuszu i z roku na rok tworząc coraz to bardziej niestworzone historie.

 
Maciek Goliszewski zapisał jeszcze jedną mało znaną kartę współczesnej fotografii prasowej. Jest autorem okładkowego zdjęcia w pierwszym numerze Gazety Wyborczej.

 

maciek-goliszewski-wystawa-piotrblawicki.com_06

Pierwszy numer Gazety Wyborczej

 

Zachęcam do obejrzenia wystawy na Krakowskim Przedmieściu 64, tuż obok kościoła św. Anny. Jest to ponad 100 zdjęć zaprezentowanych jako stojące biało-czerwone cegły. Komentarze historyczne do zdjęć napisał dr Grzegorz Majchrzak z IPN. Wystawa oficjalnie otworzyła obchody 30-lecia wolnych wyborów do Senatu, które odbyły się 4 czerwca 1989 r. Można ją oglądać do 28 czerwca.

maciek-goliszewski-wystawa-piotrblawicki.com_03

Od lewej: Bogna Sworowska, Jarosław Maciej Goliszewski, Rafał Olbiński

0 Comments
Share Post
No Comments

Zostaw komentarz