Jak powstało zdjęcie nagrodzone w konkursie BZ WBK PRESS FOTO 2015
Dzisiaj się chwalę. Na wczorajszej wieczornej gali rozdania nagród moje zdjęcie, wykonane podczas historycznego już meczu Polska-Niemcy, zdobyło nagrodę specjalną w konkursie BZ WBK PRESS FOTO 2015. Opisuję jak powstało. Miłośnicy fotografii znajdą informacje jakim sprzętem zostało ono zrobione i mogą prześledzić szczegółowe metadane, czyli wszystkie parametry techniczne.
Mecz
Trochę ryzykowałem, bo na mecz jako główny sprzęt zabrałem półamatorski aparat. Chciałem zrobić film na YouTuba i udowodnić, że z takim aparatem też można pójść na mecz i mieć dobre ujęcia. Na czym polega generalna różnica pomiędzy sprzętem profi a półmatorskim? Na tym, że wspomniany aparat potrafi robić zdjęcia tylko z prędkością 6 klatek na sekundę, podczas gdy profesjonalna kamera fotografuje z częstotliwością 11 klatek na sekundę (11 kl/s). W fotografii sportowej jest to technologiczna przepaść.
Osobom które nigdy nie miały okazji pracować takich sprzętem może się wydawać, że robiąc zdjęcia z prędkością 11 kl/s. rejestrujemy wszystko jak karabin maszynowy. To tylko wyobrażenie osób spoza branży foto. Otóż wyjaśniam, że fotografując tą prędkością i teleobiektywem o ogniskowej 400 mm, mamy na tyle mały kąt widzenia, że bardzo często na zdjęciu nie udaje się uchwycić na jednej klatce piłki i zawodników jednocześnie. Po prostu piłka pojawia się, ale między klatkami. Dlatego wcześniej wspomniałem, że ryzykowałem zabierając na mecz aparat fotografujący z prędkością 6 kl/s . Szczególnie na taki mecz jak Polska – Niemcy, gdzie od wielu lat liczymy na cud i wygraną. I taki cud zdarzył się jesienią ubiegłego roku na Stadionie Narodowym. Podczas meczu eliminacyjnego do Mistrzostw Europy 2016 Polacy pokonali Niemców aż 2:0. Pierwszego gola strzelił Arkadiusz Milik, drugiego Sebastian Mila.
Nagrodzone zdjęcie zrobiłem właśnie zaraz po drugiej bramce. Polska drużyna i kibice na stadione wpadli w szał radości. Euforia była tak duża, że można ją było przyrównać do zbiorowej histerii. Wreszcie ogrywaliśmy Niemców. Cieszący się Sebastian Mila zaraz po strzeleniu gola zaczął biec w kierunku polskiego trenera i z radości podskakiwać. W trakcie wyskoku próbuje go złapać Arkadiusz Milik i Kamil Grosicki – i to właśnie ta klatka została doceniona przez sponsora Bank Zachodni WBK.
Sprzęt i metadane
Kilka słów o sprzęcie i parametrach technicznych. Jak widzicie na powyższych metadanych zwycięskiego zdjęcia, moim podstawowym aparatem był półamatorski Nikon D750 i profesjonalny obiektyw Nikkor 400/2.8. Fotografowałem w trybie Manual, czyli przed meczem ustaliłem czas, przysłonę i zablokowałem te parametry na stałe. Czułość ustawiłem na ISO 3200. Podczas meczu używałem też ISO 1600, aby zobaczyć jak te dwie czułości wypadną w praktyce.
Dobra jakość obrazu przy tak wysokiej czułości pozwalała mi fotografować z bardzo krótkim czasem migawki (1/1600 sekundy) oraz przymknąć obiektyw o jedną działkę przysłony, co zawsze zapewnia trochę lepszą ostrość. Szczególnie to ważne, że przecież robiłem zdjęcia siedząc po przeciwnej stronie boiska.Fotografowałem w formacie JPEG a nie bezstratym RAW. Dlaczego? Niestety robiąc po kilka zdjęć na sekundę moja karta nie dawała sobie rady z zapisem bardzo dużych plików RAW. Zapis na kartę trwał tak długo, że nie mogłem fotografować. Zresztą zwykle i tak mecze robię w formacie JPEG, podobnie jak większość fotografów na stadionie. W bardzo krótkim czasie z masy zrobionych zdjęć trzeba wybrać te naj naj i wysłać do agencji.
Zdjęcia z meczu Polska-Niemcy pokazywałem już na swoim blogu podczas opisywania tematu „Pilkarze kontra VIP-y, czyli komu opłaca się robić zdjęcia”. Zobaczycie tam zwycięską klatkę oraz sporo innych fotografii z tego meczu.
Dla chcących zobaczyć jak wygląda fotografowanie meczu z punktu widzenia fotoreportera i test wspomnianego półamatorskiego aparatu podczas spotkania Polska-Szkocja i Polska-Niemcy zapraszam poniżej:
p.s. Oprócz dyplomu i prestiżu, bardzo miłym elementem składowym nagrody była kwota 10 tys. zł.
Przeczytajcie również jak powstały zdjęcia do fotoreportażu „Pogrzeb komandosa JWK” nagrodzonego w ubiegłym roku pierwszym miejscem w kategorii Ludzie, w konkursie Grand Press Photo 2014.
Jarosław Kotarbiński
Gratuluję
Mariusz
Gratulacje.
Bolek
Ciekawi mnie dlaczego przesłał Pan na konkurs zdjęcie w wersji czarno-białej? Trochę to dziwi w fotografii sportowej. Może Pan wyjaśnić skąd taka decyzja?
PiotrBlawicki.com
Byłem przekonany, że wysłałem zdjęcie w wersji kolorowej. Czasami kolor na zdjęciu odbiera uwagę widza od merytoryki i warto zastanowić się nad zamianą na wersję czarno-białą.
BW
„Niestety robiąc po kilka zdjęć na sekundę moja karta nie dawała sobie rady z zapisem bardzo dużych plików RAW. Zapis na kartę trwał tak długo, że nie mogłem fotografować” – kilka dni temu kupiłam d750 i po pierwszych zdjęciach w trybie seryjnym mój entuzjazm opadł. Podczas, gdy mój d700 potrafi strzelać bez ustanku, to d750 dławi się stosunkowo szybko, przynajmniej przy RAW-ach przy karcie 70 mb/s. Czy 95 mb/s poprawi zapis?
Jestem pod wrażeniem, że sprawdził się na meczu. Ostatnio zrezygnowana korzystam znów z d700, gdy potrzebuję szybkości i nieprzerwanego fotografowania…
PiotrBlawicki.com
Zakup karty 95 MB/s absolutnie rozwiazuje problem zapisu. Można fotografować w sposób ciągły.
Dariusz Niedzielski
Witam
Mam pytanie, czy amator też może się starać o wejście „na sektor” dla fotografów? Nie mówię tu o kadrze, ale o np na mecz ligowy? Jak to wygląda od strony technicznej?
Pozdrawiam.
PiotrBlawicki.com
Panie Darku, niestety zwykle wstęp do sektorów dla fotografów mają tylko osoby pracujące dla gazet, agencji, czy innych mediów. No chyba, że ktoś ma znajomości
David R Freeborg
Piotr, I also use a D750 and like to shoot in RAW. I set the RAW nef type to 12bit lossless and it helps with speed and the buffer. Doesn’t seem to impact the quality and still more flexible than jpeg. This also helps my D7200.