palikot 01b

Jak zrobić zdjęcie na okładkę.
Janusz Palikot/Gazeta Wyborcza

How to take a front page photo.
Janusz Palikot/Gazeta Wyborcza

Janusza Palikota, lidera Ruchu Palikota, sfotografowałem na sejmowym korytarzu, na zdobionym krześle koło głównej szatni. Poprosiłem wychodzącego posła, aby mi zapozował. Posłowie generalnie chętnie pozują do zdjęć, ale tak szybko jak godzą się na aranżowane zdjęcia, tak samo szybko tracą cierpliwość do pozowania.

I took Janusz Palikot’s photo in the Parliament corridor when he was sitting in the ornamental chair next to the main cloakroom. I asked him to pose for me. The members of the Parliament usually agree to do some posing. Unfortunately, they lose their patience easily.

 

Generalnie na wykonanie takiego zdjęcia mamy zwykle kilkanaście sekund. Myśleć trzeba szybko i błyskawicznie dostrzegać ewentualne miejsca w których chcemy zrobić foty. Zanim poprosisz kogoś, aby Ci zapozował, musisz mieć wcześniej gotowy pomysł gdzie i co chcesz sfotografować.

Generally we have several seconds to take such a photo. We have to think very quickly and choose the right place to arrange the situation. Before you ask somebody to pose for you, you need to have the idea where to take the photo and in what way.

 

Przejdźmy do mojego zdjęcia. Ja wykorzystałem krzesło stojące przy głównej sejmowej szatni. Janusz Palikot chętnie usiadł i zapozował, ale tylko na chwilę. Na inne pozycje, które sobie wymyśliłem, poseł czasu już nie miał – stale popędzał go partyjny kolega Andrzej Rozenek. Według metadanych pierwsze zdjęcie zrobiłem o godz. 13:37:14 a ostatnie o 13:37:38. Czyli cała moja sesja trwała 24 sekundy!!! Zrobiłem 6 zdjęć. Ale jak zobaczycie był to wystarczający czas, aby wykonać okładkową fotografię. Zobaczmy metadane (kliknij w fotę, aby powiększyć):

Let’s discuss my photo. I used the chair standing next to the main cloakroom. Janusz Palikot willingly sat in the chair but only for a moment. He did not have enough time to change his pose as he was hustled by his colleague, Andrzej Rozenek. I took the first photo at 13:37:14 and the last one at 13:37:38. So the whole session lasted 24 seconds!!! I managed to take six photos. As you will see, it was enough to have a front page photo. Let’s see metadata:

 

Fotografowałem Nikonem D3s oraz zoomem Nikkor 24-70/2.8G. Program Manual, czas 1/160 s., przysłona 5.6 przy ISO 800. Fotografowałem w formacie NEF (RAW) – skompresowany bezstratnie. Chwilę zastanawiałem się, czy fotografować w świetle zastanym (bez flesza) i mieć lepszą plastykę obrazu, czy też zdecydować się na błyśnięcie fleszem. Pytanie nie jest bezpodstawne, bo gdy pracuję w Sejmie, to 98 proc. moich zdjęć wykonuję bez flesza. Szybka decyzja, że fotografuję z fleszem. Dlaczego? Korytarz przy sejmowej szatni jest ciemny, ryzyko poruszonego zdjęcia było więc bardzo duże. Dodatkowo przewidywałem, że będę miał bardzo ograniczony czas na wykonanie tych zdjęć.

I took the photos with Nikon D3s and zoom Nikkor 24-70/2.8G. It was manual, exposure time 1/160s, f/5.6 and ISO 800. I took photos in NEF (RAW), lossless compression. I wondered for a second whether to take the photo in natural light or use the flash. When I work in theParliament 98% of my photos are taken without flash. I made a quick decision to use the flash. Why? The corridor is dark, it was too risky as the photo might be blurred. I also assumed that I would not have too much time to take the photo.

 

Ostatecznie nałożyłem na aparat flesz SB-900 do którego wprowadziłem korektę +2/3 przysłony. Lampę ustawiłem na wprost fotografowanej osoby (sufit w korytarzu jest bardzo wysoko). Ustawiłem punktowy pomiar światła, wiedząc, że przy kadrze jaki zaplanowałem będę mógł cały czas mierzyć światło na twarzy posła.

Finally I used the SB-900 flash with exposure compensation of +2/3. I pointed the flash to the person (the ceiling in the corridor is very high). I set the spot light measure knowing that I would check the light all the time on Palikot’s face.

 

Z sześciu zrobionych zdjęć wybrałem cztery. Rok później w grudniu 2012 roku jedno z nich zostało opublikowane na okładce głównego wydania Gazety Wyborczej. Z kwadratowego kadru jaki zrobiłem przy publikacji fotografię przycięto z prawej i lewej strony. Wystający spod kamizelki krawat częściowo usunięto i przykryto tytułem. Fotę poddano też kolorystycznej obróbce. Zobaczcie zdjęcie przed i po publikacji (kliknij w fotę, aby powiększyć).

I chose four out of the six photos I had taken and I sent them to the agency. One of them was printed on the front page of Gazeta Wyborcza. My photo was cut on the left and on the right. See the photo before and after publication.

6 Comments
Share Post
6 Comments
  • MB

    wpis jak zwykle interesujący. Z mojego niewielkiego doświadczenia całkiem jasne jest dla mnie dlaczego kompensacja ekspozycji +2/3 na lampie – odcień cery kaukaski a ponadto pomiar punktowy był na twarz. Jednak skąd pochodzi ustawienie ISO 800? Żeby lampa się szybciej ładowała czy żeby posła zbytnio nie oślepiać? Czy w takich ustawieniach w SB-900 brakuje już mocy?

    Jak ustawiona była lampa ?

    12-12-2013 at 10:36
  • Kser

    Moim zdaniem nie potrzebnie dodany jest tu efekt HDR. Co do komentarza wyżej wg mnie iso było ustawione na 800 żeby w ciągu tych kilkunastu sekund nie musiec czekać na naładowanie lampy oraz nie otrzymać zdjęć z zamknietymi oczami poprzez oślepienie Palikota.

    12-12-2013 at 14:29
  • MB

    wiem jakie są pobudki do ustawiania wyższych ISO – co widać w pierwszym poście. Pytam tylko dlaczego robi się to w takich konkretnie przypadkach ?

    13-12-2013 at 12:23
  • Kser

    Napisałem,że przecież może nie chciał ryzykować oślepienia posła.

    13-12-2013 at 14:32
  • BoB

    Bez obróbki duużo lepsze.

    19-12-2013 at 07:59
  • falco peregrinus

    osobiscie nie cierpie falsyfikacji kolorow,pomijajac ze Palikot to Palikot, byl zbyt zmeczony,zeby publikowac takie zdjecie na pierwszej stronie…

    05-07-2014 at 20:46

Zostaw komentarz